Niedzielny klasyk Ekstraligi rugby zagrożony?! [Aktualizacja]

MKS Ogniwo Sopot - Master Pharm Rugby Łódź / Fot. RugbyStats365.PL
MKS Ogniwo Sopot - Master Pharm Rugby Łódź / Fot. RugbyStats365.PL

[Aktualizacja 23.02.2022 g. 21:41] Mamy dobrą wiadomość dla kibiców rugby w Polsce. Poznaliśmy obsadę sędziowską najbliższego meczu Ekstraligi rugby 2021/2022. Niedzielne spotkanie MKS Ogniwo Sopot – Master Pharm Rugby Łódź poprowadzi Dariusz Reks, zaś na liniach pomagać mu będą Łukasz Jasiński oraz Dominik Jastrzębski.

Obsada sędziowska na zaległy mecz rundy jesiennej

Nadszedł długo wyczekiwany przez kibiców rugby okres – koniec przerwy zimowej. Po 119 dniach na stadiony wybiegną rugbiści Ekstraligi. Ze względu na przełożone jesienią mecze drugiej i szóstej kolejki, na początek przez dwa najbliższe weekendy rugbiści mają odrabiać zaległości. Na początek MKS Ogniwo Sopot na własnym obiekcie zmierzy się z Master Pharm Rugby Łódź w ramach meczu 2 kolejki Ekstraligi rugby 2021/2022. To spotkanie, które pierwotnie miało zostać rozegrane 29 sierpnia 2021 roku zostało przełożone ponieważ drużyna Master Pharm nie dotarła do Sopotu na wyznaczony mecz przez korek na autostradzie będący konsekwencją śmiertelnego wypadku. Spotkanie dwóch najlepszych drużyn ostatnich lat ma zostać rozegrane w niedzielę o godzinie 14:00. Niestety na chwilę obecną wszystko stoi pod znakiem zapytania. Dlaczego? Nie tylko najbliższy mecz ale i całe rozgrywki mogą zostać sparaliżowane przez protest sędziów rugby, który trwa od 18 stycznia 2022r. W oświadczeniu wydanym przez Sędziów rugby Polskiego Związku Rugby możemy przeczytać „Protest Sędziów Rugby ma na celu zasygnalizowanie problemu jakim są niskie stawki sędziowskie, które często nie pokrywają kosztów dojazdu na mecze Rugby 15 oraz Turnieje Rugby 7. […] Obecnie Kolegium Sędziów PZR liczy 14 aktywnych sędziów rugby. Taką liczbą sędziów nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej obsady w wiele weekendów, szczególnie gdy jednego dnia odbywają się zawody ekstraligi (5 meczy), I ligi(3 mecze), II ligi (2 mecze) i turnieje rugby 7 kobiet i mężczyzn(obsada na taki turniej powinna liczyć minimum 4 sędziów).” Zdaniem arbitrów rosnące koszty dojazdów uniemożliwiają im pokrycie kosztów podróży na wszystkie mecze oraz turnieje rugby na terenie całego kraju. Dodatkowy problem stanowi również niewielka liczba sędziów, którą jak twierdzą nie są w stanie zapewnić pełnej obsady w wiele weekendów, Na chwilę obecną konflikt nie został rozwiązany a w komunikacie opublikowanym na stronie Kolegium Sędziów Polskiego Związku rugby niedzielne spotkanie pomiędzy MKS Ogniwem Sopot a Master Pharm Rugby Łódź nie zostanie rozegrane ze względu na brak obsady sędziowskiej (wszyscy sędziowie zgłosili niedyspozycję). Co dalej? Tego nie wiemy. Mamy nadzieję że do niedzieli konflikt zostanie rozwiązany a kibice będą mogli cieszyć się kolejnym świetnym widowiskiem w wykonaniu obu drużyn.

Zaległy mecz 2. kolejki Ekstraligi rugby 2021/2022

Treść protestu Sędziów Rugby z dnia 18 stycznia 2022r.

Protest Sędziów Rugby ma na celu zasygnalizowanie problemu jakim są niskie stawki sędziowskie, które często nie pokrywają kosztów dojazdu na mecze Rugby 15 oraz Turnieje Rugby 7. Wpływ na to mają: rosnące koszty dojazdów na zawody Rugby – paliwo po ok 6 zł, wzrost cen biletów PKP oraz likwidacja biletów weekendowych. Wszystko to powoduje, że w wielu przypadkach a szczególnie w I, II lidze, zawodach rugby 7 i rozgrywkach młodzieżowych, ekwiwalent nie wystarcza na pokrycie kosztów podróży

Pełna treść protestu